Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Hydromonitoring, czyli woda pod naprawdę wysokim ciśnieniem

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Hydromonitoring, czyli woda pod naprawdę wysokim ciśnieniem

Woda to bardzo potężny żywioł. Jej moc, gdy tylko odpowiednio się ją okiełzna i skieruje, potrafi pomóc człowiekowi i bardzo ułatwić życie. Woda pod ciśnieniem, gdy jest ono odpowiednio wysokie i wygenerowane za pomocą zaawansowanych, solidnych urządzeń, jest bardzo użyteczna w różnych gałęziach gospodarki, na przykład we wszelkiego rodzaju przemysłach, budownictwie, czy produkcji. I nie chodzi tu tylko o używanie jej do czyszczenia powierzchni i mycia urządzeń przy użyciu myjek wysokociśnieniowych. Woda pod ciśnieniem może służyć również do obróbki różnego rodzaju materiałów, usuwania powłok, czy przecinania powierzchni. Wykonywanie wszystkich tych czynności umożliwia hydromonitoring.
Hydromonitoring to w skrócie obróbka różnego rodzaju powierzchni za pomocą strumienia wody skierowanego na nie pod bardzo wysokim ciśnieniem. Specjalny agregat wysokociśnieniowy najpierw spręża wodę, a następnie uwalnia ją z ogromną prędkością. Strumień taki ma naprawdę ogromną moc, dzięki czemu można czyścić nią różne powierzchnie z trudnych do usunięcia, zapieczonych powłok, kruszyć materiały, usuwać ich poszczególne warstwy, a nawet przecinać bardzo twarde struktury. Oprócz wysokiego ciśnienia ważny jest również przepływ wody – im jest jej więcej, tym większą moc osiąga hydromonitoring.

Czym powinien cechować się hydromonitor?

Hydromonitor według definicji słownikowej, to urządzenie służące do wypłukiwania piasku, ziemi i tym podobnych za pomocą bardzo silnego strumienia wody. Hydromonitory (czasami zaliczane również do myjek wysokociśnieniowych) to urządzenia, które muszą cechować się niezwykle solidną konstrukcją, ponieważ wyrzucają wodę pod ciśnieniem nawet kilku tysięcy bar. Hydromonitory mają szerokie możliwości i w zależności od mocy, rozpiętości ciśnienia i przepływu wody nadają się do wykonywania różnego rodzaju prac w przemyśle, produkcji, czy budownictwie.

Hydromonitoring – zalety i zastosowanie

Hydromonitoring to świetna alternatywa dla różnych metod obróbki strumieniowo ściernej, chociażby takich jak piaskowanie, czy hydropiaskowanie. W tym przypadku nie jest wymagane ścierniwo, co ogranicza koszty wykonania prac, a także ilość kłopotliwych odpadów. Potrzebna jest tylko woda. Hydromonitoring jest bezpieczniejszy dla zdrowia, ponieważ obrabiany materiał nie pyli oraz nie generują się żadne chemiczne opary, czy ścieki, które mogłyby być groźne dla ludzi i niekorzystne dla środowiska. Woda, którą wykorzystuje hydromonitoring jest czysta, zawiera jedynie elementy obrabianego materiału, nie zanieczyszcza więc wód gruntowych. Hydromonitoring może być wykonywany praktycznie w każdych warunkach (z przyczyn oczywistych, z wyłączeniem dni, kiedy temperatura znacznie spada poniżej zera).
Hydromonitoring, podobnie jak czyszczenie wysokociśnieniowe umożliwia usuwanie trudnych zabrudzeń przemysłowych, jednak nie jest to główne zastosowanie tej techniki. Woda pod bardzo wysokim ciśnieniem świetnie nadaje się do przecinania i obróbki twardych materiałów. Hydromonitoring stosuje się do usuwania różnego rodzaju powłok (np. gumy, bitumów, farby), usuwania oznakowania poziomego, renowacji betonu, usuwania korozji, czy starych tynków. Woda pod wysokim ciśnieniem świetnie nadaje się tez do obróbki powierzchni betonowych, ceglanych, czy stalowych przed pokryciem ich nową powłoką. Woda świetnie odspaja zabrudzoną, słabą, czy skorodowaną warstwę wierzchnią podłoża, może ją zmatowić przygotować na dalszą obróbkę, czy pokrycie.

Hydromonitoring jako technika rozbiórki konstrukcji

Hydromonitoring daje możliwość szybkiego i skutecznego skuwania betonu. Rozbiórka wodą pod wysokim ciśnieniem jest bardzo precyzyjna i często stosowana przy skomplikowanych elementach żelbetonowych, na mostach, obiektach gospodarki wodnej, czy w budownictwie przemysłowym. Rozbiórka przy użyciu hydromonitoringu jest bezpieczniejsza, ponieważ w przeciwieństwie do młotów pneumatycznych, czy innych, ciężkich urządzeń hydromonitoring nie wywołuje wstrząsów całej konstrukcji. Jest to bardzo ważne, gdyż wstrząsy takie powodują mikroskopijne pęknięcia, które z kolei prowadzą do naruszenia parametrów wytrzymałościowych konstrukcji głównej oraz innych budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym wykonywane są prace. Hydromonitoring jest więc idealnym sposobem rozbiórki, kiedy trzeba usunąć jedynie dane elementy budowli, a konstrukcja zasadnicza ma pozostać nienaruszona. Sprawdza się również w miejscach, w których hałasy i wstrząsy przeszkadzałyby mieszkańcom. Hydromonitoring eliminuje te problemy, a wymaga jedynie dostępu do wody oraz jej efektywnego odprowadzania.

Urządzenia wysokociśnieniowe ułatwiają mycie wymienników ciepła
Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?