Czyszczenie hydrodynamiczne w służbie czystości wielkopowierzchniowej

Są miejsca, gdzie wymagana jest bezwzględna czystość i jest ona regularnie sprawdzana przez stosowne służby. Taka sytuacja ma miejsce wszędzie tam, gdzie np. produkowane lub przetwarzane są produkty spożywcze. Inne miejsca to np. fabryki, gdzie proces produkcji powoduje zapylenie, a obecność pyłu niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi oraz na jakość efektów produkcji. Te i wiele innych sytuacji to konieczność regularnego czyszczenia wielkopowierzchniowego. W takich miejscach jednak nie sprawdzi się zwykły serwis sprzątający. Konieczne są inne rozwiązania, a idealne jest czyszczenie hydrodynamiczne. Do takiego specjalistycznego sprzątania potrzebny jest z kolei agregat, który wytworzy wodę o wysokim lub bardzo wysokim ciśnieniu. Taka pompa to wydatek, który szybko się zwraca, a dodatkowo urządzenie okazuje się bardziej przydatne niż początkowo zakładaliśmy. Przyjrzyjmy się, gdzie możemy zastosować takie czyszczenie hydrodynamiczne.

Czyszczenie hydrodynamiczne — przykładowe zastosowania

Wszelkie firmy, gdzie coś się wytwarza czy przetwarza, borykają się z różnego rodzaju zabrudzeniami, zapyleniem, szlamem i innymi, niewygodnymi pochodnymi działalności. Innym razem działalność wręcz opiera się na oczyszczaniu powierzchni i późniejszym wykonywaniu na niej zleconych prac. Przy małych powierzchniach i lekkich zabrudzeniach przydaje się zwykła myjka i agregat podający wodę do 500 bar. Ale jest szereg miejsc i sytuacji, gdzie konieczne jest czyszczenie hydrodynamiczne i konieczne jest użycie sprzętu o większej mocy. Kilka przykładów:

  • Instalacje, zbiorniki, rurociągi, silosy itp. Każda firma produkcyjna ma takie zakamarki, którymi wędrują efekty uboczne działalności, gdzie przetrzymuje się konkretne substancje albo, którymi podawane są płyny niezbędne w procesie technologicznym. To miejsca, w których tworzą się osady lub wręcz powstają oporne powłoki. Aby je usunąć korzysta się właśnie z czyszczenia hydrodynamicznego.
  • Hale produkcyjne, maszyny. Wiele jest środowisk produkcyjnych, gdzie w procesie technologicznym powstaje szereg zabrudzeń i zapyleń. Czyszczenie hydrodynamiczne nie niszczy powierzchni, nie powoduje odkształceń, można więc w ten sposób dokładnie umyć ściany, podłogi, maszyny i taśmy produkcyjne.
  • Tabor samochodowy. Czyszczenie hydrodynamiczne przydaje się w przypadku ciężarówek i cystern przewożących produkty spożywcze, ale nie tylko. Każda firma ma potrzebę utrzymania swojego taboru w czystości.
  • Powierzchnie przeznaczone do renowacji. Czyszczenie hydrodynamiczne daje spore możliwości. Poradzi sobie z usunięciem powłok malarskich, korozji metalu bądź betonu, wszelkich zabrudzeń ropopochodnych czy olejowych. A z użyciem bardzo wysokich ciśnień, rzędu 2500 bar, możemy nawet usunąć stary beton i przygotować zbrojenie do położenia nowego.
  • Narzędzia, rusztowania, szalunki. Posiadając agregat o odpowiedniej mocy oczyścimy te wszystkie rzeczy z resztek betonu i farb, a tym samym przygotujemy się do kolejnego zlecenia.

Dobieramy sprzęt do czyszczenia hydrodynamicznego

Wszędzie tam, gdzie przyda się czyszczenie hydrodynamiczne, konieczny będzie agregat wysokociśnieniowy. Zależnie od możliwości dotyczących zasilania, można wybrać urządzenie elektryczne lub spalinowe. Możemy wybrać urządzenie stacjonarne, ale jeśli przewidujemy wykorzystanie agregatu w terenie, to dostępne są wersje mobilne na gumowych kółkach. W zależności od dostępności miejsc, które planujemy czyścić, należy dobrać odpowiednie lance, pistolety, głowice i dysze. Często przydają są np. głowice wielopunktowe lub lance z możliwością regulacji kąta. I na koniec najważniejsza rzecz, czyli moc. Czyszczenie hydrodynamiczne wykonuje się z użyciem wody o ciśnieniu od 2000 do 2500 bar i konieczny jest agregat, który wytworzy taką moc.

 

Co wybrać: czyszczenie hydrodynamiczne, czy czyszczenie zwykłą myjką?

Są oczywiście zabrudzenia i miejsca, gdzie sprawdzi się zwykła myjka i pompa generująca ciśnienie 150 bar lub nieco więcej. Umyjemy tak np. samochód ze zwykłych drogowych zabrudzeń, posprzątamy zakurzoną podłogę, wypłuczemy użyte wcześniej narzędzia czy pojemniki. Ale są sytuacje, kiedy to nie wystarcza i należy sięgnąć po urządzenie o większej mocy. Owszem, zakup agregatu, który wytworzy moc 2000-2500 bar to zdecydowanie większy koszt niż w przypadku zwykłej myjki, ale i możliwości są zdecydowanie większe.

Jakie korzyści daje czyszczenie hydrodynamiczne?

Pewność, że uporamy się z każdym zalegającym, opornym brudem czy osadem. Czyszczenie hydrodynamiczne to możliwość dotarcia do wszelkich zakamarków, z których woda o bardzo wysokim ciśnieniu usunie każdy brud. Takie ciśnienie odspoi od podłoża każdą powłokę, co szczególnie przydaje się w środowisku produkcyjnym. W ten sposób utrzymamy idealną czystość w rurociągach, instalacjach produkcyjnych podających płyny, w zbiornikach roboczych, silosach, na taśmach produkcyjnych i w innych miejscach. Zwykła myjka nie dotarłaby do tych wszystkich zakamarków. Z użyciem takiego agregatu i wody, którą podaje oczyścimy także skorodowane powierzchnie, na których planujemy przeprowadzić renowację. Usuniemy stare powłoki malarskie i inne zabrudzenia, oczyścimy powierzchnie betonowe z elementów, które utraciły spójność z podłożem.

Czy zakup agregatu umożliwiającego czyszczenie hydrodynamiczne to opłacalny wydatek?

Do wszystkich wymienionych prac trzeba zwykle wzywać firmę, która czyszczenie hydrodynamiczne w swojej ofercie i za każdym razem za to płacić. Zakładając, że czyszczenie wielu miejsce jest cykliczne i musi odbywać się regularnie, bo zakład musi spełniać np. wymogi systemu HACCP, to zdecydowanie bardziej opłaca się jednorazowy zakup profesjonalnego urządzenia i przeszkolenie pracownika, który będzie operatorem.

Posiadanie agregatu wysokociśnieniowy to także możliwość świadczenia usług z jego użyciem, co może okazać się dochodową inwestycją. Z użyciem przemysłowego urządzenia, które podaje ciśnienie do 2500 bar lub nawet do 3000 bar, możemy sami oferować czyszczenie hydrodynamiczne wszelkich powierzchni czy przygotowywanie podłoża pod zabezpieczenia antykorozyjne. A możliwości jest sporo, zwłaszcza jeśli dołączymy do tego uprawnienia alpinistyczne. To zakres od remontów hal produkcyjnych, czyszczenia zbiorników technologicznych czy rurociągów, aż po renowacje wiaduktów czy mostów.

Czy czyszczenie hydrodynamiczne wymaga użycia środków chemicznych?

Czyszczenie hydrodynamiczne, w przeciwieństwie do mycia zwykłą myjką, odbywa się wyłącznie przy użyciu wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Nie ma więc potrzeby kupowania kosztownych preparatów chemicznych, a tym samym nie generują się kolejne koszty. Nie musimy się też obawiać, że środki chemiczne zniszczą powierzchnię, albo będą szkodliwe dla otoczenia i środowiska naturalnego. Często też czyszczenie hydrodynamiczne jest jedynym wyjściem, np. jeśli odbywa się pobliżu substancji łatwopalnych. Użycie zwykłej myjki, a tym samym preparatów chemicznych, mogłoby spowodować tragiczne wręcz skutki.

‹‹ powrót
Produkty powiązane z tekstem: