Czyszczenie rurociągów z użyciem wysokiego ciśnienia

Czy to branża petrochemiczna, energetyczna, chemiczna, górnicza czy też inna produkcyjna lub przetwórcza, problem jest ten sam. To setki metrów, a niekiedy kilometry rurociągów, które muszą być drożne i czyste. Zależnie od rodzaju zabrudzenia można próbować metod harcerskich, a tym samym tanich. Jednak wszędzie tam, gdzie rur jest dużo, a zabrudzenia oporne, warto zainwestować w profesjonalne urządzenie wysokociśnieniowe i przeszkolić pracowników. Można oczywiście skorzystać z usług zawodowców, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale biorąc pod uwagę cykliczność takich zabiegów, to zakup własnego sprzętu szybko się zwróci. Tym bardziej, że zastosowanie pompy wysokociśnieniowej to nie tylko czyszczenie rurociągów. W takiej firmie można znaleźć szereg innych miejsc, którym przyda się porządne czyszczenie.

Maszyna plus człowiek – skuteczne czyszczenie rurociągów

Do operacji czyszczenia rurociągów potrzebny jest odpowiedni sprzęt i pracownicy, którzy będą operatorami.

  • Operator — osoba, która po przeszkoleniu potrafi obsługiwać pompę, dobrać odpowiednie ciśnienie, dopasować lance, głowice i inne końcówki pomocne w czyszczeniu. Musi mieć wiedzę o tym jak zbudowany jest rurociąg, gdzie są otwory awaryjne i rewizyjne, znać konsystencję, skład i właściwości zanieczyszczeń, które gromadzą się w rurach. Rurociągi mają różne średnice, czasem jest konieczność, aby operator wszedł do środka. Konieczne jest więc, aby był przeszkolony w pracy na wysokości, przeszedł odpowiednie badania. Musi mieć też zapewniony odpowiedni kombinezon, maskę, kask, uprząż, asekurację, łączność i inne rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo pracy.
  • Urządzenie — agregat ciśnieniowy lub wysokociśnieniowy. Wybór zależy od tego, jaki rurociąg będziemy czyścić oraz jaki rodzaj zabrudzeń tam zalega. W przypadku niewielkich odcinków i niezbyt trudnych zabrudzeń, wystarczy agregat, który podaje wodę pod ciśnieniem do 500 bar. W połączeniu z wężem zakończonym odpowiednią głowicą to wystarczający sprzęt do wypłukania takich miejsc. Co jednak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z pozostałościami technologicznymi, olejami, frakcjami naftowymi i innymi pochodnymi procesu produkcji? Nadal wyczyścimy to z pomocą wody pod ciśnieniem, ale konieczny będzie zakup agregatu wytwarzającego większe ciśnienie. Czyszczenie rurociągów tego typu wymaga już ciśnienia do 1000 bar. To jednak nie koniec możliwości, bo większą skuteczność daje waterjetting, czyli czyszczenie z użyciem wody o bardzo wysokim ciśnieniu — 2000 – 2500 bar. Taka moc przyda się np. w przypadku zalegania zapieczonych powłok, które są bardzo oporne do usunięcia. Obecnie oferta agregatów jest bardzo szeroka, przy czym można zamówić także urządzenie „szyte ma miarę” — przemysłowy agregat wysokociśnieniowy, który wytworzy ciśnienie aż do 3000 bar. Ponadto, zależnie od lokalizacji rurociągu, można zdecydować się na urządzenie elektryczne bądź spalinowe, stacjonarne lub mobilne.

Czyszczenie rurociągów – kilka ważnych spraw

Czyszczenie rurociągów z użyciem agregatu wysokociśnieniowego ma kilka niebagatelnych zalet. Nie trzeba demontować instalacji, wystarczy jedynie otworzyć elementy, które pozwalają na penetrację rur. Wysokie ciśnienie wody pozwala na poderwanie wszelkich przyklejonych złogów i idealne wręcz oczyszczenie wnętrza rur. Samo czyszczenie rurociągów przy użyciu profesjonalnego agregatu trwa krótko, nie wymaga środków chemicznych, a tym samym nie generuje dodatkowych kosztów. Jedyne odpady powstałe po czyszczeniu to woda i odspojone złogi.

 

Jakich trudności przysparza czyszczenie rurociągów?

Rurociągi to często instalacje znajdujące się w mało dostępnych miejscach. Bywają powyginane, mają mały przekrój bądź, wręcz przeciwnie, są sporych rozmiarów i konieczne jest wejście operatora do środka. Często w procesach technologicznych lub dystrybucyjnych w rurach osadzają się oporne zabrudzenia, które przyklejają się do ścian i tworzą zalegającą tam powłokę. Tak, czyszczenie rurociągów może być trudne. Dlatego właśnie, aby ułatwić to zadanie, a przede wszystkim uzyskać wymagany stopień czystości, konieczne jest dobranie odpowiedniego urządzenia.

Jakie korzyści daje używanie agregatów wysokociśnieniowych przy czyszczeniu rurociągów?

Bezpieczeństwo i niezawodność. Warto kupić profesjonalny agregat wysokociśnieniowy, który będzie praktycznie bezawaryjny. To zdecydowanie podnosi komfort pracy przy czyszczeniu rurociągów i innych instalacji. Każdy zaopatrzony jest w manometr i regulację ciśnienia, czujniki linii ssawnej, odpowietrzniki tej linii, zawory bezpieczeństwa termiczne i ciśnieniowe, wyłącznik awaryjny. Niektóre modele mają dodatkowo licznik godzin pracy oraz system zapobiegający zamarznięciu pompy, co bardzo przydaje się do pracy na zewnątrz podczas zimy. Agregaty wykonane są bardzo profesjonalnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, nie zagrażają więc w żaden sposób operatorowi, oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu. Widać więc, że kupno odpowiedniego agregatu znacznie ułatwi czyszczenie rurociągów, usprawni pracę, skróci czas potrzebny na działanie i zapewni pożądany stopień czystości rur i innych instalacji.

Jakie zasilanie powinien mieć agregat umożliwiający czyszczenie rurociągów?

Trzeba się zastanowić, czy w miejscach, gdzie znajdują się otwory rewizyjne, do których będzie wprowadzana głowica jest źródło prądu, do którego można się podłączyć. Wtedy można wybrać agregat elektryczny. Jeśli jest z tym problem, to mamy alternatywę w postaci silników spalinowych.

Jakie ciśnienie powinno generować urządzenie odpowiednie do czyszczenia rurociągów?

Konieczna jest wiedza, czy czyszczenie rurociągów w firmie to kwestia usuwania lekkich zabrudzeń i osadów, czy też są to substancje oleiste lub kleiste. W przypadku tych pierwszych wystarczy kupić po prostu agregat ciśnieniowy, który podaje wodę pod ciśnieniem do 500 bar. Jeśli mamy świadomość, że w rurach zalegają oporne powłoki, konieczny będzie zakup urządzenia wysokociśnieniowego, działającego bądź w zakresie do 1500 bar czy pomiędzy 2000-2500 bar, bądź też powyżej tych wartości.

Jaka konstrukcja agregatu sprawdza się najlepiej przy czyszczeniu rurociągów?

Jeżeli chodzi o konstrukcję, ważna jest kwestia wyboru, czy agregat będzie stacjonarny czy też będzie musiał zmieniać położenie. Jeśli musi być mobilny, można kupić urządzenie zamontowane na stalowej ramie osadzonej na gumowych kołach. W przypadku, kiedy agregat nie musi podawać dużych ciśnień, można wybrać kompaktowe urządzenie, które waży około 30 kg i jest przenośne.

Czy istnieje dodatkowy osprzęt do agregatów ułatwiający czyszczenie rurociągów?

Możliwość zaopatrzenia się w dodatki do agregatu to kluczowa zaleta, ułatwiająca czyszczenie rurociągów. Istnieje spory wybór końcówek, czyli dysze w różnych kształtach, lance z możliwością zmiany kąta, głowice, głowice rotacyjne, pistolety, uchwyty podtrzymujące wąż. W przypadku, kiedy czyszczenie rurociągów wymaga technik alpinistycznych, dostępne są także dodatkowe, długie węże.

‹‹ powrót
Produkty powiązane z tekstem: