Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Hydrojetting w praktyce – ciśnieniowe oczyszczanie powierzchni

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Hydrojetting w praktyce – ciśnieniowe oczyszczanie powierzchni

Hydrojetting, a inaczej waterjetting, ma dość szerokie zastosowanie i przebojem wchodzi na rynek przemysłowy, budowlany oraz rozwoju miejskiej infrastruktury. Prędzej czy później bowiem, każda powierzchnia wymaga oczyszczenia. Mogą to być stare budynki, hale czy mosty wymagające renowacji, ale często są to nowe, dopiero tworzone obiekty, które trzeba zabezpieczyć. W każdym z tych przypadków zachodzi konieczność położenia powłok zabezpieczających, ale nie na powierzchnie wadliwe lub zabrudzone. I tu właśnie z pomocą idzie hydrojetting.

Z użyciem wysokiego lub bardzo wysokiego ciśnienia strumienia wody można oczyścić podłoże betonowe czy metalowe z każdych zanieczyszczeń. Mało tego można oderwać resztki starego betonu od konstrukcji stalowej, aby wykonać odbudowę albo przeciąć elementy betonowe. Waterjetting stosuje się także do czyszczenia statków i ich ładowni, instalacji przemysłowych i sanitarnych, rurociągów, pieców, reaktorów czy wymienników ciepła.

Hydrojetting w czyszczeniu powierzchni metalowych

Do oczyszczania powierzchni i obiektów z użyciem hydrojettingu, konieczne jest rozeznanie, jaki materiał ma być umyty oraz wiedza na temat tego, jak z różnymi materiałami należy postępować, aby ich nie zniszczyć. Przykłady:

  • Podłoże aluminiowe. Zanim zostanie położona warstwa ochronna, podłoże być czyste, suche i odtłuszczone, a produkty korozji usunięte. Wstępnie nakłada się preparat reaktywny, który powinien zyskać barwę od jasnożółtego do brązowego. Często jednak nie uzyskuje się takiej reakcji i znów w akcję musi wkroczyć hydrojetting, bo powierzchnia wymaga ponownego oczyszczenia z użyciem specjalnego roztworu.
  • Stal ocynkowana. Tu kluczową sprawą jest wiedza na temat tego, czy stal była spasowywana w procesie ocynowywania czy też została wysezonowana. Chodzi o to, aby wytrawienie podłoża przyniosło odpowiednie efekty, a hydrojetting go nie zniszczył.

Hydrojetting w czyszczeniu powierzchni betonowych

Powierzchnie betonowe wbrew pozorom także są narażone na korozję i dąży się do zabezpieczenia ich przed tym destrukcyjnym zjawiskiem. Stosuje się specjalne farby, preparaty, opaski termokurczliwe i zabezpieczenia taśmowe na zimno. To wszystko jest skuteczne i na lata zabezpiecza wszelkiego rodzaju elementy betonowe różnych konstrukcji i budynków, ale zanim to nastąpi konieczne jest profesjonalne oczyszczenie podłoża. Taką możliwość daje hydrojetting, czyli waterjetting. Dzięki zastosowaniu wysokich i bardzo wysokich ciśnień w podawaniu strumienia czystej wody na daną powierzchnię, waterjetting perfekcyjnie oczyszcza beton nawet w szczelinach pęknięć czy mikrowgłębieniach.

Co to jest korozja betonu i jak jej uniknąć?
Czyszczenie hydrodynamiczne w służbie czystości wielkopowierzchniowej