Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Co to jest korozja betonu i jak jej uniknąć?

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Co to jest korozja betonu i jak jej uniknąć?

Konstrukcje betonowe, choć sprawiają wrażenie trwałych, narażone są na działanie wody i przeróżnych reakcji chemicznych zachodzących w powietrzu. Powstają szczeliny, ubytki, drastycznie zmniejsza się ochrona elementów zbrojenia i stopniowo konstrukcja traci na trwałości. Aby do tego nie dochodziło lub, aby zatrzymać w miarę wcześnie ten proces, konieczna jest antykorozja betonu. Dostępne są odpowiednie techniki, aby dobrze zabezpieczyć powierzchnię betonową. Jednak zanim zastosuje się którąś z nich, aby zapewnić antykorozję betonu, konieczny jest hydrojetting, czyli oczyszczanie betonu strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

Najważniejsze to oczyścić podłoże – hydroblasting

Aby podłoże dobrze związało się z preparatem, a antykorozja betonu była skuteczna, konieczne jest dokładne oczyszczenie podłoża. Nie mówimy tu jednak o zwykłym spłukaniu wodą. Tu konieczne jest czyszczenie przemysłowe z wykorzystaniem hydrodynamiki, czyli hydrojetting, inaczej nazywany hydroblastingiem. Czyszczenie odbywa się z użyciem strumienia wody o ciśnieniu od 1000 do 2800 bar, niekiedy z dodatkiem ścierniwa. Hydrojetting, a konkretnie ciśnienie wody wygenerowane z odpowiedniego agregatu ciśnieniowego dociera do każdej szczeliny i mikrozagłębienia, wypłukuje zanieczyszczenia, odrywa odłamki, które utraciły właściwości adhezyjne, usuwa pozostałości starych farb, odtłuszcza i odpyla. I dopiero tak na tak oczyszczoną powierzchnię można stosować substancje zapewniające antykorozję betonu.

Metody antykorozji betonu

Kiedy podłoże jest już po hydrojettingu, można przystąpić do zastosowania antykorozji betonu. Metod jest kilka, a dobór odpowiedniej powinien zależeć od wcześniejszego rozpoznania czynników kinetycznych, które na dany obiekt działają i przyspieszają postęp korozji konstrukcji betonowej. Dzisiejsza chemia budowlana daje szerokie pole do popisu, a antykorozja betonu jest coraz skuteczniejsza. Po co to robić? Wśród francuskich fachowców krąży bardzo obrazowa opinia, że beton do pracy potrzebuje po prostu „koszulkę” jak każdy. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że lepiej chronić i zapobiegać niż remontować czy wymieniać.

W antykorozji betonu ważna jest dokładność, czyli dokładne oczyszczenie, tj. hydrojetting oraz dokładne powlekanie całej powierzchni, a pomiędzy tymi etapami dokładne uzupełnienie powstałych ubytków. Beton zabezpiecza się poprzez malowanie, metodą natryskową lub ręczną, stosując opaski termokurczliwe lub zabezpieczenia taśmowe na zimno. Dobrze dobrana metoda, zastosowana na precyzyjnie oczyszczone podłoże, to genialna antykorozja betonu, dająca trwałość na lata.

Waterjetting, czyszczenie powierzchni na dużą skalę
Hydrojetting w praktyce – ciśnieniowe oczyszczanie powierzchni