Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Czyszczenie rurociągów z użyciem wysokiego ciśnienia

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Czyszczenie rurociągów z użyciem wysokiego ciśnienia

Czy to branża petrochemiczna, energetyczna, chemiczna, górnicza czy też inna produkcyjna lub przetwórcza, problem jest ten sam. To setki metrów, a niekiedy kilometry rurociągów, które muszą być drożne i czyste. Zależnie od rodzaju zabrudzenia można próbować metod harcerskich, a tym samym tanich. Jednak wszędzie tam, gdzie rur jest dużo, a zabrudzenia oporne, warto zainwestować w profesjonalne urządzenie wysokociśnieniowe i przeszkolić pracowników. Można oczywiście skorzystać z usług zawodowców, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale biorąc pod uwagę cykliczność takich zabiegów, to zakup własnego sprzętu szybko się zwróci. Tym bardziej, że zastosowanie pompy wysokociśnieniowej to nie tylko czyszczenie rurociągów. W takiej firmie można znaleźć szereg innych miejsc, którym przyda się porządne czyszczenie.

Maszyna plus człowiek – skuteczne czyszczenie rurociągów

Do operacji czyszczenia rurociągów potrzebny jest odpowiedni sprzęt i pracownicy, którzy będą operatorami.

  • Operator — osoba, która po przeszkoleniu potrafi obsługiwać pompę, dobrać odpowiednie ciśnienie, dopasować lance, głowice i inne końcówki pomocne w czyszczeniu. Musi mieć wiedzę o tym jak zbudowany jest rurociąg, gdzie są otwory awaryjne i rewizyjne, znać konsystencję, skład i właściwości zanieczyszczeń, które gromadzą się w rurach. Rurociągi mają różne średnice, czasem jest konieczność, aby operator wszedł do środka. Konieczne jest więc, aby był przeszkolony w pracy na wysokości, przeszedł odpowiednie badania. Musi mieć też zapewniony odpowiedni kombinezon, maskę, kask, uprząż, asekurację, łączność i inne rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo pracy.
  • Urządzenie — agregat ciśnieniowy lub wysokociśnieniowy. Wybór zależy od tego, jaki rurociąg będziemy czyścić oraz jaki rodzaj zabrudzeń tam zalega. W przypadku niewielkich odcinków i niezbyt trudnych zabrudzeń, wystarczy agregat, który podaje wodę pod ciśnieniem do 500 bar. W połączeniu z wężem zakończonym odpowiednią głowicą to wystarczający sprzęt do wypłukania takich miejsc. Co jednak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z pozostałościami technologicznymi, olejami, frakcjami naftowymi i innymi pochodnymi procesu produkcji? Nadal wyczyścimy to z pomocą wody pod ciśnieniem, ale konieczny będzie zakup agregatu wytwarzającego większe ciśnienie. Czyszczenie rurociągów tego typu wymaga już ciśnienia do 1000 bar. To jednak nie koniec możliwości, bo większą skuteczność daje waterjetting, czyli czyszczenie z użyciem wody o bardzo wysokim ciśnieniu — 2000 – 2500 bar. Taka moc przyda się np. w przypadku zalegania zapieczonych powłok, które są bardzo oporne do usunięcia. Obecnie oferta agregatów jest bardzo szeroka, przy czym można zamówić także urządzenie „szyte ma miarę” — przemysłowy agregat wysokociśnieniowy, który wytworzy ciśnienie aż do 3000 bar. Ponadto, zależnie od lokalizacji rurociągu, można zdecydować się na urządzenie elektryczne bądź spalinowe, stacjonarne lub mobilne.

Czyszczenie rurociągów – kilka ważnych spraw

Czyszczenie rurociągów z użyciem agregatu wysokociśnieniowego ma kilka niebagatelnych zalet. Nie trzeba demontować instalacji, wystarczy jedynie otworzyć elementy, które pozwalają na penetrację rur. Wysokie ciśnienie wody pozwala na poderwanie wszelkich przyklejonych złogów i idealne wręcz oczyszczenie wnętrza rur. Samo czyszczenie rurociągów przy użyciu profesjonalnego agregatu trwa krótko, nie wymaga środków chemicznych, a tym samym nie generuje dodatkowych kosztów. Jedyne odpady powstałe po czyszczeniu to woda i odspojone złogi.

Czyszczenie hydrodynamiczne w służbie czystości wielkopowierzchniowej
Czyszczenie szalunków bez wysiłku