Wiele jest sytuacji, kiedy potrzebny jest sprzęt do mycia i czyszczenia z użyciem wody. Są to sytuacje domowe i ogrodowe, ale także firmowe. Z pomocą wody pod ciśnieniem można umyć auto, wyczyścić podjazd, spłukać elewację, usunąć osad z grilla. W firmie dzięki niej można utrzymać w należytym porządku samochody, spłukać podłogę w hali magazynu, wyczyścić zbiornik roboczy i instalacje. To tylko przykłady, ale zastosowań jest cały ogrom. Są też te poważniejsze, na większą skalę, czyli waterjetting. Tu agregaty strumieniowe muszą mieć odpowiednio większą moc i trwałość.
Mycie pod ciśnieniem – korzyści dla firm
Jakie korzyści dają agregaty strumieniowe? Sporo, a w ogólnym ujęciu oszczędzają nasz czas, pieniądze oraz środowisko naturalne. Czas, to wiadomo, mycie pod ciśnieniem jest zdecydowanie szybsze, a skutki są po jednorazowej czynności. Taką korzyść można dostrzec w przypadku utrzymania czystości w firmie, ale także wtedy, kiedy potrzebny jest waterjetting wielkich powierzchni. Oszczędność powstaje poprzez lepsze wykorzystanie i organizację czasu, ale też dzięki zmniejszeniu zużycia chemii gospodarczej czy specjalistycznej. Tu wyłania się aspekt ekologiczny. Jeśli można użyć samej wody pod ciśnieniem bez płynu, albo zastosować waterjetting bez ścierniwa, to nie powstają szkodliwe ścieki. Kiedy w grę wchodzi czyszczenie przemysłowe, agregaty strumieniowe dają dodatkową korzyść, znikają koszty utylizacji odpadów. Waterjetting pozwala na wykonywanie innych prac w pobliżu, bo nie powoduje zapylenia i zalewania, stąd też powstaje oszczędność czasu, a jak wiadomo, czas to pieniądz.
Czyszczenie ogromnych powierzchni – hydroblasting
W ostatnich latach realizuje się coraz więcej inwestycji, a dodatkowo większy jest nacisk na trwałość budynków czy elementów infrastruktury. Nowoczesne technologie przyniosły nam wiele trwałych powłok i sposobów na zabezpieczenie betonu czy metalu, ale zanim zostaną zastosowane, konieczny jest waterjetting, czyli czyszczenie powierzchni z użyciem strumienia wody o wysokim albo bardzo wysokim ciśnieniu. Tu główną rolę grają agregaty strumieniowe, które potrafią takie ciśnienie wody wytworzyć. Waterjetting dociera do najdrobniejszych zakamarków, szczelin, mikro ubytków. Usuwa stare powłoki, odrywa luźne, niezwiązane z podłożem elementy, a także powoduje większą przyczepność podłoża. Agregaty strumieniowe są wyposażone w różnego rodzaju dysze i lance, które poradzą sobie z każdą powierzchnią. Agregaty strumieniowe stosowane w waterjettingu podają wodę o ciśnieniu od 1500 do 2800 bar.