Każda sytuacja, kiedy musimy wyczyścić jakąś powierzchnię powoduje, że szukamy odpowiedniej metody i sprzętu. Dziś w użyciu na bieżąco znajdują się myjki różnego rodzaju, którymi traktujemy tarasy, samochody, chodniki, fasady, szklarnie i wiele innych powierzchni. A każde zastosowanie to konieczność wyboru odpowiedniej pompy czy agregatu strumieniowego, który zapewni właściwe ciśnienie wody. Ważne jest wszystko, moc, rodzaj zasilania, akcesoria. To ważne zarówno wtedy, kiedy obiekty są w skali mikro, np. w obejściu domu, czy też konieczny jest hydroblasting, czyli oczyszczanie na skalę przemysłową.
Rodzaje pomp ciśnieniowych
Musimy zastanowić się, czego potrzebujemy. Na początek sposób zasilania. Można wybrać agregaty strumieniowe zasilane elektrycznie albo, jeśli działamy w terenie bez możliwości podłączenia do prądu, spalinowe. O ile cywilne myjki często będą mieć w pobliżu źródło prądu, to hydroblasting wykonuje się często na zewnętrz i przy oczyszczaniu np. starego mostu, lepiej sprawdzają się agregaty strumieniowe spalinowe. W przypadku myjek do użytku domowego lub w małych firmach, to kluczowa będzie kwestia ceny. Trzeba pamiętać, że tanie urządzenia, wykonane są z tworzyw sztucznych, podają wodę o ciśnieniu sięgającym zaledwie 200 barów i nie mogą pracować przez długi czas bez przerw. l na drugim końcu stawki są agregaty strumieniowe, wykonane na stalowych ramach, mające pompy z aluminium czy mosiądzu, które mogą pracować wiele godzin bez żadnej przerwy. Zwykle są elektryczne, ale bywają też spalinowe, osiągają ciśnienie do 2800 bar. Dla skuteczności urządzeń ważny jest dobór akcesoriów, a więc dyszy i lancy lub samych końcówek, które można podmieniać zależnie czy potrzebny jest strumień rozproszony czy też punktowy. Łamane i łączone końcówki pozwalają na kompleksowe wykorzystanie hydroblastingu.
Oglądając agregaty strumieniowe i szukając odpowiedniego dla siebie warto także, poza mocą, zwrócić uwagę na akcesoria do nich. Hydroblasting ma za zadanie dotrzeć z woda do każdego, nawet najmniejszego zakamarka, więc bardzo istotne są dysze, lance i końcówki. Przeważnie agregaty strumieniowe mają już wymienne dysze i łamane lance. W hydroblastingu ważna jest moc i ilość strumieni, ale też możliwość manewrowania nimi w odpowiednim kierunku i pod odpowiednim kątem. Przyda się także możliwość regulowania mocy strumienia i jego grubości, bo np. wąskie szpary wymagają wycelowania w punkt, a nie rozpraszania wody na boki. Płaski, szeroki strumień przyda się z kolei do dużych płaskich powierzchni. Widać więc, że płynna regulacja uczyni hydroblasting skutecznym.
Zastosowanie pomp ciśnieniowych
Agregaty strumieniowe mają szerokie zastosowanie. Mogą się przydać w domu i ogrodzie, w każdej firmie, do utrzymania w czystości toboru samochodowego, do czyszczenia instalacji sanitarnych, zbiorników roboczych i wielu innych miejsc, gdzie nie pomoże spłukanie wiadrem czy wężem ogrodowym. Ale poważne zastosowanie mają właśnie w hydroblastingu.