Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Wykorzystanie hydrodynamiki – czyszczenie wysokociśnieniowe

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Wykorzystanie hydrodynamiki – czyszczenie wysokociśnieniowe

Hydrodynamika to technika, która pozawala na skuteczne i nieinwazyjne czyszczenie wysokociśnieniowe dużych lub trudnodostępnych powierzchni. W wielu sytuacjach nie wystarczy ich zwykłe umycie lub spłukanie. Z takimi zabrudzeniami boryka się przemysł, budownictwo czy górnictwo, a także transport. Problem stanowią rurociągi, zbiorniki technologiczne, wymienniki ciepła, konstrukcje metalowe i betonowe, szalunki, ładownie statków i cała masa innych zakamarków. Czają się tam osady i złogi różnego pochodzenia, efekty korozji i innych reakcji chemicznych zachodzących na powierzchniach, a także zaschnięty beton czy stare powłoki malarskie.

Zalety czyszczenia wysokociśnieniowego

Można rzecz jasna użyć odpowiednich preparatów chemicznych, ale nie mamy pewności jak zareagują z czyszczonym podłożem a dodatkowo jak bardzo zaszkodzą środowisku. Można także zastosować agresywne ścierniwa lub próbować część prac wykonać ręcznie, czy przy użyciu elektronarzędzi np. szlifierki kątowej. To jednak wygeneruje dodatkowe koszty, będzie wymagać dużego nakładu pracy i siły, a finalnie nie zagwarantuje oczekiwanych efektów. Po co więc się męczyć, skoro z użyciem agregatów o odpowiedniej mocy można wykonać czyszczenie wysokociśnieniowe tych powierzchni lub przedmiotów. Nazwy są różne: hydroblasting, waterjetting, hydrojetting, albo w bardziej rodzimej wersji, czyszczenie hydrodynamiczne lub czyszczenie wysokociśnieniowe. Pod każdą z tych nazw kryje się to samo – metoda czyszczenia z użyciem wody o bardzo wysokim ciśnieniu wytwarzanym przez profesjonalny agregat. Zakup takiej pompy to jednorazowy wydatek, potem szybko okazuje się jak bardzo przydatne jest to urządzenie, bo możliwości i zalet całkiem tu sporo:

  • Rachunek ekonomiczny. Zakup szybko się zwraca, bo czyszczenie wysokociśnieniowe nie wymaga kupowania preparatów chemicznych. Ponadto skraca czas potrzebny na wykonywanie prac, bo nie ma konieczności np. wykopywania rur czy rozbierania instalacji. Czyszczenie wysokociśnieniowe nie koliduje też z innymi czynnościami wykonywanymi w pobliżu, ponieważ nie zagraża pracownikom. Prace na zewnątrz można wykonywać cały rok, niezależnie od pogody. A przede wszystkim, nie trzeba płacić firmie, która zajmuje się takim oczyszczaniem usługowo.
  • Jakość. Czyszczenie wysokociśnieniowe daje idealnie czyste powierzchnie, doczyszczone wszystkie, nawet najmniej dostępne zakamarki, a dodatkowo nie powoduje zniszczeń czy odkształceń.
  • Ochrona środowiska. Nie ma konieczności używania środków chemicznych, a tym samym odpad stanowi jedynie woda i urobek w formie odspojonych powłok i innych zanieczyszczeń. Czyszczenie wysokociśnieniowe jest całkowicie bezpyłowe, a wiec nie zanieczyszcza powietrza.

Mycie wodą a czyszczenie wysokociśnieniowe

Mycie wodą to czyszczenie powierzchni lub przedmiotu za pomocą strumienia wody pod niewielkim ciśnieniem. Wartości w takich przypadkach zamykają się zwykle do 340 bar. Można tak umyć zakurzone fasady, metalowe zabrudzone powierzchnie, oczyścić samochody ze zwykłego brudu drogowego. Można także zastosować urządzenie, które działa w zakresie do 680 bar i wtedy będzie to mycie pod wysokim ciśnieniem, ale wciąż jednak mycie. Czyszczenie wysokociśnieniowe zaczyna się od wartości 680-1700 bar, natomiast powyżej tej wartości odbywa się już czyszczenie z użyciem bardzo dużego ciśnienia wody, dochodzącego nawet do 2500 lub 3000 bar. Niemniej obydwa ostatnie zakresy to czyszczenie wysokociśnieniowe.

Czyszczenie szalunków bez wysiłku
Urządzenia wysokociśnieniowe ułatwiają mycie wymienników ciepła