Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Waterjetting, czyszczenie powierzchni na dużą skalę

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Waterjetting, czyszczenie powierzchni na dużą skalę

Rozwój przemysłu oraz infrastruktury kolejowej i drogowej nastręcza często problemy z utrzymaniem użytkowanych już powierzchni w dobrej kondycji lub z ich zabezpieczniem. Powleka się je różnymi farbami, opaskami, gumowanymi preparatami i innymi specyfikami, ale zanim do tego dojdzie, konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, ponieważ to zagwarantuje trwałe związanie zabezpieczenia z podłożem. Najskuteczniejszą metodą jest waterjetting, czyli czyszczenie strumieniem wody pod ciśnieniem od 1000 do 2800 bar. Oczyszczenia wymagają zarówno powierzchnie starsze, już użytkowane jak i nowe, ale zapylone czy zabrudzone w trakcie budowy. Waterjetting jest odpowiedni to jednych i drugich, a używane tu agregaty strumieniowe to gwarancja sukcesu

Zastosowanie czyszczenia – hydroblasting

Hydroblasting, a inaczej waterjetting to metoda oczyszczania wodą pod dużym ciśnieniem stosowana najczęściej stosowana przy powierzchniach betonowych i stalowych. Waterjetting, poza przygotowywaniem betonu i stali pod zabezpieczenia antykorozyjne, świetnie likwiduje osady technologiczne, z czego często korzysta się w przypadku reaktorów, zbiorników technicznych, rurociągów, wymienników ciepła, pokładów i ładowni statków i w wielu innych newralgicznych miejscach. Dobrze dobrane agregaty strumieniowe, a konkretnie ich moc, to klucz do sukcesu. Inne zastosowania waterjettingu to oczyszczanie konstrukcji zbrojeniowej z pozostałości starej powłoki betonowej w przypadku konieczności jej wymiany oraz cięcie wodą elementów konstrukcji betonowych.

Oczywiście sposób czyszczenia drogą waterjettingu zależy od rodzaju powierzchni i wymaga wiedzy na ten temat. Dla przykładu powierzchnie metalowe potrzebują różnego podejścia, aluminium wymaga kilkakrotnego zmywania po zagruntowaniu, stal ocynkowa musi być odpowiednio wysezonowana, a beton wiązany nie krócej 30 dni. Wszystko jest ważne, ponieważ waterjetting ma za zadanie idealnie oczyścić powierzchnię, a nie wytrawić ją lub zniszczyć.

Zalety hydroblastingu

Hydroblasting, czyli waterjetting ma same zalety. To oczyszczanie ogromnych powierzchni w krótkim czasie, co znacznie oszczędza czas przeznaczony na prace. Waterjetting nie powoduje wielu odpadów i zanieczyszczeń, a tym samym kosztownej utylizacji, nie odkształca powierzchni, nie powoduje iskrzenia, a przede wszystkim precyzyjnie oczyszcza, odpyla i odtłuszcza.

Dobór sprzętu do metody waterjetting

Waterjetting nie istnieje bez odpowiedniego sprzętu, czyli agregatów ciśnieniowych. Szeroko stosowane są tu agregaty strumieniowe, które mają odpowiednią moc sięgającą od 1500 do 2800 bar. Waterjetting stosowany jest do powierzchni o różnej wielkości i stopniu zabrudzenia, znajdującej się na zewnątrz i wewnątrz. Ważne więc, aby dobierając agregaty strumieniowe kierować się wszystkimi tymi okolicznościami. Można skorzystać ze stałej oferty, ale warto wiedzieć, że wiele firm oferuje agregaty strumieniowe wykonywane na zamówienie klienta i do jego potrzeb dopasowane.

Od zwykłej myjki ciśnieniowej do agregatów przemysłowych
Co to jest korozja betonu i jak jej uniknąć?