Urządzenia wysokociśnieniowe ułatwiają mycie wymienników ciepła

Agregaty wysokociśnieniowe, które podają wodę o ciśnieniu powyżej 2000 bar, to urządzenia pozwalające na doczyszczenie wszelkich trudno dostępnych miejsc, gdzie zalegają zanieczyszczenia mogące spowodować nieefektywną pracę instalacji lub wręcz awarię. Przykładem może być regularne mycie wymienników ciepła. Brak staranności i systematyczności w tej kwestii z czasem powoduje podwyższenie kosztów eksploatacji i mniejszą przepustowość instalacji, a tym samym generuje problemy. A wystarczy agregat odpowiedniej mocy wraz z akcesoriami i sprawa staje się prosta.

Mycie wymienników ciepła to szerokie pojęcie

Sam wymiennik ciepła to dość rozległe pojęcie. W ogólnym ujęciu to urządzenie odpowiadające za wymianę ciepła między dwoma lub większą ilością płynów. To spore uproszczenie, bowiem termin ten odnosi się do dość sporej grupy urządzeń o różnej budowie, stopniu skomplikowania i sposobie działania, a tym samym zastosowania. Zwykle kojarzymy je z przemysłem lub co najwyżej kotłownią w dużym budynku, a tym czasem wymienniki można spotkać w domowych, gazowych kotłach dwufunkcyjnych, podgrzewaczach wody, grzejnikach czy chłodnicach samochodowych. Wymienniki ciepła występują w kilku typach, ale najczęstsze zastosowanie mają wymienniki rurowe, płytowe, wężownicowe i lamelowe. Widać więc, że także mycie wymienników ciepła nie może być zawsze jednakowe, skoro ich budowa bywa różna. Konieczna jest odpowiednia wiedza i znajomość metod, co pozwoli na celne zastosowanie końcówek w postaci lanc, sztywnych lub giętkich węży zakończonych głowicą. Ponadto same wymienniki to nie koniec działania, ponieważ konieczne jest także wyczyszczenie pozostałych części instalacji, np. kondensatorów czy parowników. W zależności od stopnia i rodzaju zabrudzeń stosuje się często wspomaganie w postaci środków chemicznych, ale używanie do mycia wymienników ciepła wody pod bardzo wysokim ciśnieniem znacznie ogranicza tą konieczność.

Mycie wymienników ciepła – metody i sprzęt

Wymienniki ciepła muszą być okresowo przeglądane i czyszczone, aby sprawnie i wydajnie działać. Jednak mycie wymienników ciepła musi być dostosowane do ich rodzaju i rozmiarów. Cała operacja odbywa się przy użyciu wody o wysokim lub bardzo wysokim ciśnieniu, najlepiej od 2000 do 2500 bar. W zależności od wymiarów rurek stosuje się odpowiednie końcówki. Wszędzie tam, gdzie przekrój na to pozwala, można zastosować sztywne lance czy pistolety, ale często zdarza się, że konieczne jest wprowadzenie giętkiego węża zakończonego głowicą obrotową. Przydają się też dysze przebijające, które w połączeniu z wysokim ciśnieniem sprostają każdemu zatorowi lub zwężeniu światła rurki. Często stosuje się dodatkowo środki chemiczne, które albo mają zmiękczyć złogi zanim zadziałamy wodą, albo też po jej użyciu wytrawić resztę zanieczyszczeń. Często doświadczenie zawodowe pokazuje jednak, że regularne mycie wymienników ciepła i użycie odpowiedniego ciśnienia wody znacznie redukuje konieczność używania chemii.

 

Jakie znaczenie ma mycie wymienników ciepła?

Wszelkiego rodzaju instalacje przepływowe działają tym lepiej i wydajniej, im sumienniej podejdziemy do ich regularnego czyszczenia. Wymienniki instalacji cieplnych, nawet tych niezbyt rozbudowanych to serce dość skomplikowanej instalacji pełnej zakamarków wymagających wnikliwej penetracji. Stąd też zachodzi konieczność użycia specjalnych środków zaradczych związanych z myciem wymienników ciepła.

Jakie są najpopularniejsze sposoby umożliwiające mycie wymienników ciepła?

Często stosuje się środki chemiczne i tu sposoby są dwa. Pierwszy, to rozmiękczanie i rozpracowywanie zalegających osadów z użyciem preparatów chemicznych, a następnie użycie wody. Drugi, to użycie najpierw wody, a potem chemiczne wytrawienie i doczyszczenie pozostałości. Niemniej w każdym z tych sposobów kluczowy jest etap , kiedy mycie wymienników ciepła wykonuje się z użyciem wody. To także klucz do wyeliminowania lub znacznego zredukowania środków chemicznych do czyszczenia instalacji. Wystarczy jednak zastosować czyszczenie hydrodynamiczne wodą o ciśnieniu 2000-2500 bar, a wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Oczywiście można tę teorię poddać w wątpliwość i dalej stosować chemię, tak „dla pewności”. Ale można też założyć, że inwestycja w dobrej jakości agregat i systematyczne zabiegi, pozwolą na usunięcie tej konieczności.

Jaką korzyść daje mycie wymienników ciepła za pomocą agregatów wysokociśnieniowych?

Dobrze dobrany sprzęt pozwoli na odspojenie od powierzchni każdego zalegającego skrzepu, nawet najbardziej zapieczonego. Uderzenie wody przebije każdy zator i zaległość zmniejszającą przekrój rurki. Ciśnienie wody wbije się w przestrzeń pomiędzy elementami wymienników wężownicowych lub pomiędzy lamele bez konieczności ich demontowania. A jeśli mycie wymienników ciepła będzie wykonywane regularnie, można mieć pewność, że preparaty chemiczne nie będą już potrzebne.

Mycie wymienników ciepła z użyciem tak wysokiego ciśnienia eliminuje użycie środków chemicznych, ale posiada też inne zalety. Mamy możliwość selektywnego i precyzyjnego usuwania zanieczyszczeń oraz pewność dokładnego oczyszczenia instalacji bez skutków ubocznych w postaci odkształceń. Dodatkowo nie powodujemy zapylenia otoczenia, a wytworzone odpady ograniczają się do wody i urobku powstałego z usuniętych zanieczyszczeń, bez środków chemicznych. Chronimy więc swoje zdrowie i środowisko naturalne, a i sama instalacja powinna wytrzymać dłużej dzięki temu, że preparaty chemiczne nie będą stopniowo niszczyły struktury roboczej jej elementów.

Jakie dodatkowe akcesoria mogą przydać się podczas mycia wymienników ciepła?

Do agregatu konieczne będą dodatkowe akcesoria, które zwiększą skuteczność czyszczenia. To ważne, bo dokładne mycie wymienników ciepła ma niebagatelny wpływ na wydajność instalacji i znacznie redukuje zagrożenie awarią. Przydadzą się więc lance z możliwością zmiany kąta i giętkie węże zakończone obrotową głowicą. Do niektórych miejsc można dotrzeć z użyciem lancy, ale w mniej dostępne zakamarki czy do rurek przyda się wprowadzić giętki wąż, a strumienie podawane przez głowicę zrobią już swoje.

‹‹ powrót
Produkty powiązane z tekstem: