Skip to content

tel: +48 (24) 269-69-05

Wyszukaj
Wemaa

Porada

Urządzenia wysokociśnieniowe ułatwiają mycie wymienników ciepła

Jeśli macie Państwo szczegółowe pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.

Urządzenia wysokociśnieniowe ułatwiają mycie wymienników ciepła

Agregaty wysokociśnieniowe, które podają wodę o ciśnieniu powyżej 2000 bar, to urządzenia pozwalające na doczyszczenie wszelkich trudno dostępnych miejsc, gdzie zalegają zanieczyszczenia mogące spowodować nieefektywną pracę instalacji lub wręcz awarię. Przykładem może być regularne mycie wymienników ciepła. Brak staranności i systematyczności w tej kwestii z czasem powoduje podwyższenie kosztów eksploatacji i mniejszą przepustowość instalacji, a tym samym generuje problemy. A wystarczy agregat odpowiedniej mocy wraz z akcesoriami i sprawa staje się prosta.

Mycie wymienników ciepła to szerokie pojęcie

Sam wymiennik ciepła to dość rozległe pojęcie. W ogólnym ujęciu to urządzenie odpowiadające za wymianę ciepła między dwoma lub większą ilością płynów. To spore uproszczenie, bowiem termin ten odnosi się do dość sporej grupy urządzeń o różnej budowie, stopniu skomplikowania i sposobie działania, a tym samym zastosowania. Zwykle kojarzymy je z przemysłem lub co najwyżej kotłownią w dużym budynku, a tym czasem wymienniki można spotkać w domowych, gazowych kotłach dwufunkcyjnych, podgrzewaczach wody, grzejnikach czy chłodnicach samochodowych. Wymienniki ciepła występują w kilku typach, ale najczęstsze zastosowanie mają wymienniki rurowe, płytowe, wężownicowe i lamelowe. Widać więc, że także mycie wymienników ciepła nie może być zawsze jednakowe, skoro ich budowa bywa różna. Konieczna jest odpowiednia wiedza i znajomość metod, co pozwoli na celne zastosowanie końcówek w postaci lanc, sztywnych lub giętkich węży zakończonych głowicą. Ponadto same wymienniki to nie koniec działania, ponieważ konieczne jest także wyczyszczenie pozostałych części instalacji, np. kondensatorów czy parowników. W zależności od stopnia i rodzaju zabrudzeń stosuje się często wspomaganie w postaci środków chemicznych, ale używanie do mycia wymienników ciepła wody pod bardzo wysokim ciśnieniem znacznie ogranicza tą konieczność.

Mycie wymienników ciepła – metody i sprzęt

Wymienniki ciepła muszą być okresowo przeglądane i czyszczone, aby sprawnie i wydajnie działać. Jednak mycie wymienników ciepła musi być dostosowane do ich rodzaju i rozmiarów. Cała operacja odbywa się przy użyciu wody o wysokim lub bardzo wysokim ciśnieniu, najlepiej od 2000 do 2500 bar. W zależności od wymiarów rurek stosuje się odpowiednie końcówki. Wszędzie tam, gdzie przekrój na to pozwala, można zastosować sztywne lance czy pistolety, ale często zdarza się, że konieczne jest wprowadzenie giętkiego węża zakończonego głowicą obrotową. Przydają się też dysze przebijające, które w połączeniu z wysokim ciśnieniem sprostają każdemu zatorowi lub zwężeniu światła rurki. Często stosuje się dodatkowo środki chemiczne, które albo mają zmiękczyć złogi zanim zadziałamy wodą, albo też po jej użyciu wytrawić resztę zanieczyszczeń. Często doświadczenie zawodowe pokazuje jednak, że regularne mycie wymienników ciepła i użycie odpowiedniego ciśnienia wody znacznie redukuje konieczność używania chemii.

Wykorzystanie hydrodynamiki – czyszczenie wysokociśnieniowe
Hydromonitoring, czyli woda pod naprawdę wysokim ciśnieniem